cysterski kamień graniczny Podlesie


dodano: 25-05-2013

W maju 2013 roku na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu znalazłem ciekawe zdjęcie opublikowane w zakładce Nadleśnictwa Kamienna Góra "CIEKAWOSTKI": cysterski kamień graniczny z 1727 roku, zdjęcie zamieściłem poniżej.


źródło: wroclaw.lasy.gov.pl

Kamienia tego wcześniej nie widziałem tak więc oczywiście bardzo mnie on zainteresował. Niestety z opisu na stronie nie wynika dokładnie gdzie kamień się znajduje: "W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Kamienna Góra znajdują się liczne obiekty zabytkowe - zarówno te znane z przewodników turystycznych - jak i tylko miejscowej ludności, a niekiedy wyłącznie leśnikom. Rozpoznanie tych ostatnich pozostawiamy Państwu." - tak więc kamień ten znajduje się gdzieś w lesie na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra ale gdzie dokładnie? Widoczne na zdjęciu otoczenie kamienia (liście, gałęzie) wskazuje, że jest to rzeczywiście las ... tylko gdzie? Gdzieś w lesie na terenie Nadleśnictwa Kamienna Góra - to spory obszar :)

Jednak co ciekawe zdjęcia na stronie, choć niepodpisane, to mają nazwy plików wskazujące na lokalizację przedstawionych obiektów. Po sprawdzeniu źródła strony w HTML-u okazuje się, że powyższe zdjęcie jest jednak opisane: alt="Kamień graniczny Cystersów z 1727 roku" a źródłem grafiki jest: src="http://wroclaw.lasy.gov.pl/repository/Kamienna/Ciekawostki/podlesie%20-%20kamie%C5%84%20groniczny%20cysters%C3%B3w%20z%201729%20roku.jpg". Nazwa pliku "podlesie - kamień groniczny cystersów z 1729 roku.jpg" jednoznacznie sugeruje, że kamień ten znajduje się w Podlesiu. Co prawda w nazwie tej są aż dwa błedy (literówka w wyrazie "graniczny" i pomylona data) ale być może lokalizacja kamienia jest prawdziwa?

Kolejna szansa to EXIF pliku graficznego - jak wiadomo niektóre aparaty fotograficzne zapisują współrzędne geograficzne każdego wykonanego zdjęcia. Jeśli w czasie dalszej obróbki w programie graficznym dane te zostały zachowane a aparat leśniczego miał wbudowany GPS ... trzeba to sprawdzić :) Po sprawdzeniu danych EXIF okazuje się, że zdjęcie zostało wykonane aparatem Nikon D90 - a ten całkiem ciekawy aparat nie ma wbudowanego odbiornika GPS i w standardzie nie oferuje geotagowania ....

Pozostaje jeszcze próba sprawdzenia możliwości przybliżonego określenia położenia obiektu ze zdjęcia - poprzez porównanie daty i czasu wykonania kilku zdjęć. Na opisywanej stronie pod interesującym mnie zdjęciem o nazwie "podlesie - kamień groniczny cystersów z 1729 roku.jpg" znajdują się dwa inne zdjęcia z Podlesia: "podlesie - dom opata.jpg" oraz "podlesie - kościół przy domu opata.jpg". Z pliku EXIF pierwszego zdjęcia można odczytać, oprócz modelu aparatu, przesłony czy czasu naświetlania, także datę i czas wykonania zdjęcia: jest to "Date/Time Original = 2010:04:07 13:03:55.00+1:00". Gdyby pozostałe dwa zdjęcia z Podlesia zostały wykonane tym samym modelem aparatu w przeciągu kilku minut, to najpewniej widoczne na nich obiekty znajdowałyby się w takiej odległości od poszukiwanego kamienia granicznego? Niestety, pozostałe dwa zdjęcia wykonano aparatem Canon PowerShot A620 a ich daty powstania to 2009:08:18 11:26:36 oraz 2009:08:18 11:23:02 - dwa pozostałe zdjęcia zostały wykonane w odstępie 3 minut i 32 sekund ale rok przed zdjęciem kamienia. Tak czy owak gdyby udało mi się ustalić odstęp czasowy i byłby on rzędu klilku bądź kilkunastu minut to nie można wykluczyć, że osoba wykonujące zdjęcia przejechałaby samochodem całe kilometry .... ale gdyby były to zaledwie sekundy to informacja byłaby przydatna :) Jedyne co z tego wszystkiego wynika, to data wykonania zdjęcia kamienia granicznego: 7 kwietnia 2010 roku (o ile pan leśniczy miał poprawną datę w aparacie).

Oczywiście kamień graniczny ze zdjęcia chciałbym odszukać i powyższe nieudane próby jego zlokalizowania nie są jedynymi jakie można podjąć. Napisałem e-maila do Nadleśnictwa w Kamiennej Górze z prośbą o informację na temat tego zdjęcia i zobaczymy jaka będzie odpowiedź ....


dodano: 16-06-2013

E-mail z zapytaniem wysłałem do Nadleśnictwa w piątek - a podczas wysyłania zaznaczyłem opcję "żądaj potwierdzenia przeczytania". W poniedziałek otrzymałem potwierdzenie przeczytania z kilku adresów e-mail Nadleśnictwa. Po cichu liczyłem na jakąś odpowiedź - ale niestety po tygodniu straciłem nadzieję. Tym niemniej postanowiłem zaeksperymentować i wysłać e-mail do leśniczego i podleśniczego z Podlesia i Lubawki - tyle, że na stronie nie ma ich adresów e-mail, choć są wymienieni z imienia i nazwiska. Ponieważ otrzymane potwierdzenia przeczytania wiadomości miały adresy zbudowane wg schematu imię.nazwisko@wroclaw.lasy.gov.pl toteż zaimprowizowałem i wysłałem ponownie zapytanie bezpośrednio do leśniczego i podleśniczego z Lubawki i Podlesia. Jak się okazało w ten sposób pytanie dotarło do leśnictwa z Lubawki i nawiązana korespondecja potwierdziła moje wcześniejsze ustalenia: Kamień znajduje się w Leśnictwie Podlesie, w oddziale 256 a, przy drodze leśnej, dokładne miejsce wskażą Panu Leśniczy bądź podleśniczy z L-ctwa Podlesie.

Teraz już tylko zadzwoniłem do leśniczówki w Podlesiu i bezproblemowo otrzymałem 110% informacji których oczekiwałem - opis miejsca gdzie kamień się znajduje wraz ze szczegółowymi wskazówkami, jego kolejne zdjęcie, współrzędne geograficzne oraz krzyżyk na mapie wskazujący jego położenie. Muszę przyznać, że sam kontakt i rozmowa z pracownikami leśnictwa Lubawka i Podlesie okazał się wyjątkowo sympatyczny. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować za okazaną pomoc i życzliwość!

Tak więc udało mi się potwierdzić lokalizację kolejnego kamienia granicznego - znajduje się on w lesie nieopodal Lubawki, przy leśnej drodze koło Kruczych Skał w Podlesiu, w dolinie Raby na przedłużeniu Kruczej Doliny. Poniżej zamieszczam otrzymane kolejne zdjęcie, jak widać na boku kamienia wyryty jest numer porządkowy "582".

Przy najbliższej okazji oczywiście trzeba będzie odbyć wycieczkę w to interesujące miejsce :)


dodano: 24-06-2013

W niedzielę, 23 czerwca 2013 roku, postanowiłem wybrać się z moim synem na górską wędrówkę w poszukiwaniu owego kamienia. Lokalizacja była mi wcześniej znana: w Górach Kruczych, koło rezerwatu przyrody Kruczy Kamień, wchodzimy do Kruczej Doliny i idziemy prawie do końca - kamień będzie w lesie po prawej stronie. Gdyby nie dokładne wskazówki otrzymane przezd rozpoczęciem wędrówki odnalezienie przeze mnie tego kamienia w lesie byłoby bardzo mało prawdopodobne. Pomimo nadłożenia kilku kilometrów (z powodu wybrania "krótszej" drogi) w końcu kamień udało mi się odnaleźć a poniżej prezentuję kilka jego zdjęć. Wyryty numer "582" jednoznacznie potwierdza, że odnalazłem właśnie ten kamień którego szukałem. Nie jest mi znana przyczyna ani czas przeniesienia kamienia granicznego w to miejsce - ponad kilometr od granicy państwowej PL-CZ. Podobno w odległości kilkudziesięciu metrów od tego miejsca znajdował się przed wojną domek myśliwski - być może ktoś z tego domku przeniósł tutaj kamień jako ciekawostkę wartą zachowania? Domek nie przetwał a kamień w dalszym ciągu jest koło domku? Zaraz przed kamieniem jest babrzysko dzików - to takie miejsce gdzie dziki "babrają" się w błocie. Trochę tego błota jest i na kamieniu, na jednym zdjęciu widać nawet sierść ...


dodano: 04-06-2015

Widać nie tylko ja bywam w tamtych stronach - dla przykładu poniżej kilka zdjęć Witolda Komorowskiego z 22 maja 2015 roku, dziękuję za ich udostępnienie!


dodano: 26-03-2017

Jak można zobaczyć na stronie "https://sciezkawbok.wordpress.com/2017/03/24/iag-1727-jagerhaus-zn/" również autor tego bloga odwiedził w marcu 2017 roku wspomniane na tej stronie miejsce. Warto zapoznać się z przedstawionym tam ciekawym opisem.

Wróć