pręgierz


W książce "Słownik Geografii Turystycznej Sudetów tom 8" (często się na tę książkę powołuję ale po prostu jest dobra :-) znajdziemy na stronie 189 opis krzeszowskiego pręgierza: "Przy drodze wzdłuż południowej części muru klasztornego stoi kamienny pręgierz. Na kwadratowej podstawie wznosi się okrągła kolumna o wysokości 233 cm. Zwieńczona dość prymitywną głowicą kostkową (ostrosłupową) zakończoną kulą. Na kolumnie zachowały się haki i kółko do przypinania skazańca".

Poniżej kilka zdjęć przedstawiających krzeszowski pręgierz.

Zdjęcia wykonałem 30 sierpnia 2008 roku.




Poniżej jedno zdjęcie pręgierza z 9 stycznia 2008 roku - z głowicą "przekręconą" o 45 stopni ... z tego co słyszałem to ktoś pręgierz potrącił samochodem i głowica spadła (czy też pręgierz się wywrócił?) i po tym zdarzeniu zdecydowano się na ogrodzenie pręgierza. Pamiętam, że gdy podczas remontu drogi z Krzeszowa do Gorzeszowa składowano na placu koło pręgierza kamienie to wysypana z wywrotki hałda zasypała dolny fragment pręgierza - choć to widziałem to nie miałem wówczas okazji wykonać zdjęcia.




{ dodano 02-10-2008 } Przeglądając moje stare zdjęcia znalazłem takie oto trzy fotografie krzeszowskiego pręgierza wykonane 25 i 28 stycznia 2002 roku. Zdjęcia te zrobiłem aparatem HP C912 - pierwszym aparatem cyfrowym jaki miałem w rękach :-)


Wróć