Zdjęcia satelitarne


Wcześniej wspomniałem o zdjęciu lotniczym Krzeszowa. Wygląda ono mniej więcej tak jak poniżej:

ssemp

Na stronie z której pochodzi to zdjęcie nie ma informacji o dacie jego wykonania. Można w przybliżeniu próbować ustalić datę na podstawie widocznych zabudowań, np. brak hali Takata Petri Parts Polska przesądza o tym, że zdjęcie zostało zrobione przed wybudowaniem tego zakładu (jak czytamy na stronie firmy Trasko, głownego wykonawcy, hala ta była wybudowana w 1997 roku). Komentarza wymaga żólty obszar widoczny w górnym lewym rogu zdjęcia, nie jest to pole rzepaku tylko zaznaczenie nowego obszaru Specjalnej Strefy Ekonomicznej.




Zdjęcie lotnicze jest ciekawe, ale pokazuje tylko wybrany fragmencik, gdyby tak można mieć wgląd w zdjęcia satelitarne NASA albo innej agencji kosmicznej .... Oczywiście, pewnie nigdzie nie znajdziemy udostępnionych zdjęć z satelity szpiegowskiego w najwyższej rozdzielczości, ale z tych cywilnych?

Ciekawym źródłem jest dla przykładu strona https://zulu.ssc.nasa.gov/mrsid/. Po otwarciu tej strony domyślnie będziemy mogli oglądać zdjęcia Landsat 7 Circa 2000. Tak się jednak pechowo składa, że na tych zdjęciach nie ma interesującego nas obszaru Polski, są tylko jakieś skrawki na wschodzie. Dlatego też zmieniamy satelitę na Landsat 4/5 Circa 1990 i powiększamy sobie Europę Centralną. Teraz zaznaczamy pole select image i klikamy na zdjęcie N-33-50. Teraz już tylko kolejno powiększając odpowiedni fragment możemy znaleźć sobie zdjęcie satelitarne Krzeszowa. A nie jest to łatwe, bo miasta i rzeki nie są podpisane, trzeba posiłkować się kształtem zbiorników wodnych, wzajemnym ułożeniem miejscowości i trochę poeksperymentować :-) Ale w końcu się pewnie uda, zdjęcie satelitarne Krzeszowa z tej strony wygląda mnie więcej tak:

landsat

Niestety, rozdzielczość jest "nieco" gorsza niż w przypadku zdjęcia lotniczego. Na prezentowanym wycinku widać Kamienną Górę (u góry), Lubawkę (trochę na lewo od środka) i charakterystyczny zbiornik w Bukówce (po lewej). Krzeszów jest centralnie po środku zdjęcia. Niestety, nazbyt dużo detali nie dojrzymy. Najciekawsze jest poszukiwanie interesującego nas fragmentu :-)




http://geoengine.nima.mil/geospatial/SW_TOOLS/NIMAMUSE/webinter/rast_roam.html

Powyższy adres też jest ciekawy. Po otwarciu się strony klikamy na mapce gdzieś mniej więcej w Europę. Otworzy się strona gdzie możemy dokładnie sprecyzować interesujący nas fragment. Najłatwiej podać współrzędne geograficzne (te ze strony pilot.pl idealnie się sprawdzają :-) i ściągnąć sobie zdjęcie o rozmiarach 4800 x 4800 pikseli gdzie podane współrzędne będą na jego środku. W przypadku Krzeszowa możemy "zdobyć" takie zdjęcie:

doi10m



http://www.terraserver.com

Na tym serwerze znajdziemy zdjęcie o rozdzielczości 15x15 metrów.




http://www.earthetc.com/imagery_list.aspx?ETC_LOCATION_ID=2

Tutaj wybieramy "World TM742" i mamy dostęp do zdjęcia "EarthSat and NASA Satellite Images" o sporym rozmiarze, bo 2011GB :-) Rozdzielczość tego zdjęcia to 28.5m. Na całe szczęście nie ma potrzeby ściągania całości o rozmiarze 2 TB, bo należy skorzystać z "wtyczki" która pobiera tylko żądany fragment. Działa to naprawdę świetnie.




http://www.spaceimaging.com/gazette/

Kolejny adres gdzie można znaleźć zdjęcie satelitarne Krzeszowa. To niżej prezentowane oznaczone jest datą wykonania 3 października 2003 roku, czyli są to zdjęcia bardzo aktualne. Gdyby się dokładnie przyglądać, to widać nowy parking a także halę Takata Petri Parts.




http://www.geoportal.gov.pl/

[01-11-2007] Największą dokładność zdjęć (choć w tym przypadku najprawdopodobniej lotniczych) oferuje ortofotomapa dostępna na stronie Departamentu Informatyzacji i Rozwoju Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Poniżej fragment wspomnianej ortofotomapy z widoczną częścią zespołu klasztornego - dostępne zdjęcia są co prawda wyłącznie czarno-białe ale naprawdę najlepszej rozdzielczości ze wszystkich wcześniej prezentowanych :-) Za informację o tej stronie dziękuję Pawłowi Maszczakowi i Krystianowi Michalikowi.




Gdyby ktoś znał namiary na inne źródło aniżeli te wyżej wymienione, będę wdzięczny za informację :-)


Wróć