Wieża kościoła


Na tym zdjęciu widzimy początkowe prace podczas rekonstrukcji hełmu wieży kościelnej. Nigdy się nie zastanawiałem nad tym, czy hełmy były budowane na poziomie ziemi czy też na wieży kościelnej.
Ale jak widać na prezentowanych zdjęciach budowano je "na dole". Najprawdopodobniej po przygotowaniu wszystkich elementów gotowy hełm był demontowany na mniejsze części i w takim stanie transportowany na wieżę.
Na podstawie tego zdjęcia można ustalić, gdzie hełmy były budowane. Widoczne w tle krzeszowskie kościoły pozwalają stwierdzić, że miejscem powstawania hełmów był Krzeszów, dzisiaj zwany "dołem" Krzeszowa, okolice dzisiejszego boiska sportowego.
A to pierwsze z 6 zdjęć przedstawiających procesję z okazji przewiezienia elementów hełmu do kościoła.
Teraz kolejne trzy zdjęcia zrobione są w tym samym miejscu.
Moim zdaniem jest to ulica dzisiaj wiodąca od "pomnika" do Ośrodka Zdrowia.
Tutaj widać, że sam "wierzchołek" hełmu transportowano w całości.
Miejsce gdzie wykonano to zdjęcie jest dla mnie zagadką.

(dodane 26 maja 2004 roku) A jednak ktoś przegląda moją stronę WWW :-) Ostatnio uzyskałem taką informację (chyba aż z Kanady): "Ja mogę Panu podpowiedzieć trochę. To zdjęcie jest zrobione koło piekarni. W Krzeszowie były dwie piekarnie: ta na zdjęciu (i ledwo widoczny dom za nią) od dawna sa zburzone, druga od 1965 jest nieczynna, ale dom wciąż stoi. Jeszcze w latach 70 był widoczny niemeicki napis. Miejsce i domy ze zdjęcia w9m są dobrze widoczne na innych zdjęciach (...)". Dziękuję za pomoc, Richard :-)

(dodane 19 czerwca2005 roku) Choć z początku trudno w to uwierzyć, to na zdjęciu widoczne jest dzisiejsze skrzyżowanie dróg Kamienna Góra - Chełmsko Śląskie - Lipienica - Mieroszów (Grzędy). A widoczna uliczka to właśnie droga na Mieroszów (Grzędy).
A teraz dwa zdjęcia figury anioła ze szczytu wieży kościelnej. Tutaj figura jeszcze przed złoceniem.
Figura już gotowa do transportu w górę przed wejściem głównym do kościoła.
Częściowo zmontowany hełm.
"Wiecha" na szczycie wieży.
I już całość drewnianego hełmu została pokryta blachą miedzianą.

Wróć