cysterskie słupki za bramą klasztorną


W Krzeszowie, obok najbardziej znanego kamienia cysterskiego z placu kościelnego, znajdziemy jeszcze trzy inne - dwa z nich wkopane zostały na terenie ogrodu klasztornego za bramą od strony ul. Świętej Jadwigi Śląskiej (która znajduje się w pobliżu krzeszowskiego pręgierza). Słupki znajdują się po obu stronach bramy - jeśli patrzymy na bramę od wewnątrz to jeden z nich znajduje się po prawej a drugi po lewej stronie drogi która prowadzi przez bramę w głąb ogrodu. Słupek "prawy" ma wyrytą po prawej stronie liczbę "562" oraz literę "P". Słupek "lewy" ma w tym samym miejscu wyrytą liczbę "565".

Poniżej kilka zdjęć słupków zza bramy:

Zdjęcia słupka "prawego":

... oraz zdjęcia słupka "lewego":

Powyższe zdjęcia wykonane zostały 29 sierpnia 2008 roku.




Na stronie Zdjęcia muru ... zamieściłem w 2002 roku dwa zdjęcia słupków zza muru klasztornego. Przeglądając moje archiwa odnalazłem cztery wykonane wówczas zdjęcia. Zostały one wykonane 30 stycznia 2002 roku.

Poniżej dwa zdjęcia słupka "prawego":

... i dwa zdjęcia słupka "lewego":




dodano 26-09-2013: W dwumiesięczniku Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie "Krzeszowska Pani" nr 3 (28) - Maj / Czerwiec 2013 natrafiłem na arykuł Krystiana Michalika "Przewodnik odpowiada: Ogród klasztorny". Znajduje się tam następująca informacja o opisywanych tu kamieniach: "W 1938 roku w ogrodzie ustawiono trzy stare, krzeszowskie kamienie graniczne z inicjałami opata Innocentego Fritscha – IAG i rokiem 1727 oraz posiadające wizerunek mitry opackiej i pastorału. Napisałem do autora e-mail z zapytaniem o źródło tej informacji oraz czy trzeci kamień to kamień zza bramy gospodarczej (opisany tutaj) czy jakiś inny, dotychczas mi nieznany. Na drugi dzień otrzymałem odpowiedź, że data pochodzi z "Chronik der Abtei Gruessau" a trzeci kamień to niestety ten już mi znany.



dodano: 19-12-2015

W zamieszczonym w zeszycie 12 Bractwa Krzyżowców "Sprawozdaniu z IV Biesiady Pokutnej w Krzeszowie" Andrzeja Scheera znajduje się wzmianka o tych kamieniach: (...) Niestety z powodu zamkniętej bramy, nie udało nam się zaliczyć dwóch dalszych kamieni granicznych, położonych na terenie ogrodu przyklasztornego /por. BK 9, s.7, poz. 2, nr 4 i 5/". Jak widać we wrześniu 1988 kamienie te znajdowały się we współczesnej lokalizacji, autor nie wspomina też o trzecim kamieniu za murami klasztornymi (opisanym tutaj). Ciekawe jest też odwołanie się do Bractwa Krzyżowców nr 9 - wygląda na to, że w tym zeszycie opublikowany był wykaz cysterskich kamieni granicznych - trzeba będzie ten zeszyt jakoś zdobyć ...





Wróć