cysterski kamień graniczny Betlejem


dodano: 30-05-2013

23 maja 2013 roku otrzymałem od Jerzego Sarneckiego e-mailem taką oto informację: Jeden z cysterskich słupków granicznych podobno leży w lesie, parę metrów od drogi biegnącej obok Betlejem, idąc od Krzeszowa po jej lewej stronie, gdzieś mniej więcej w rejonie zabudowań. Dotychczas nie sprawdzałem prawdziwości tej informacji.

Oczywiście należałoby informację sprawdzić - akurat byłem w Krzeszowie 26 maja więc z ciekawości zobaczyłem sobie ten las koło Betlejem. Niestety kamienia granicznego nie znalazłem, ale nie miałem za bardzo czasu na poszukiwania - dlatego też temat muszę sobie zostawić na przyszłość.


dodano: 23-06-2013

W sumie Betlejem to praktycznie tylko jedne zamieszkane zabudowania: gościniec Betlejem http://www.betlejem.com/, a jego właścicielka, pani Lucyna Zielonka, mieszka tam od wielu lat. 23 czerwca 2003 roku rozmawiałem z właścicielką gościńca w temacie kamienia granicznego - z rozmowy jednoznacznie wynikło, że nic nie wiadomo o takowym kamieniu w tych okolicach. Tak więc o ile faktycznie gdzieś tam się znajduje ów kamień, to zapewne nie jest nazbyt widoczny. Zerknąłem też na las po lewej stronie drogi nieco dalej za zabudowaniami Betlejem, ale ponownie nie miałem czasu na dłuższe poszukiwania i temat zostawiam sobie na kiedyś.


dodano: 01-09-2013

Kolejne rozeznanie w terenie przeprowadziłem 17 sierpnia 2013 roku - mały spacer po okolicznym lesie (2km), nieco dalej od zabudowań niż ostatnio - niestety nic nie znalazłem ...


dodano: 09-09-2015

Przeoczyłem gdzieś wcześniej inną informację jaką dostałem e-mailem 27 marca 2009 roku od Jerzego Sarneckiego: "Jeden ze słupków, jak mnie poinformowano, podobno leżał w Krzeszowie-Betlejem, w lesie, tuż po lewej stronie drogi którą prowadzi czerwony szlak turystyczny do Lubawki. Dotychczas go nie odnalazłem, może Pan będzie miał więcej szczęścia?" - tutaj lokalizacja kamienia została opisana innymi słowami.


Wróć