Krzeszówek

Poniższy tekst został napisany kilka lat temu - dzisiaj prawie wszystkie odnośniki prowadzą do stron [HTTP 404 - nie znaleziono ]

Niedaleko od Krzeszowa leży miejscowość Krzeszówek. Kupiony przez drugiego krzeszowskiego opata Henryka I, był własnością cystersów do 1810 roku, czyli sekularyzacji. Przed wojną Krzeszówek nazywał się Neuen (a Krzeszów Grüssau), lecz po wojnie został nazwany Krzeszówkiem. Znam osobę (a jest to znawczyni stron krzeszowskich) twierdzącą, że powodem tego jest wyjątkowość tej miejscowości. Nie przypadkiem Lipienica, Jawiszów czy Czadrów nie zostały nazwane mianem "małego Krzeszowa", lecz zaszczyt ten przypadł Krzeszówkowi, perle ziemi krzeszowskiej.

Choć jest to mała miejscowość to można tam, w odróżnieniu od takiej dla przykładu Lipienicy, zobaczyć:

Garść informacji o Krzeszówku można znaleźć na http://www.kamienna.gora.silesianet.pl/wioski.htm#krzeszowek. Strona ta ładuje się bardzo długo, ale z tego powodu, że umieszczone na niej zdjęcia nie są miniaturkami, lecz przeskalowanymi dużymi zdjęciami; kliknięcie na każdą miniaturkę powoduje jej powiększenie, tym razem bardzo szybkie.

Niestety nie prezentuję aktualnie zdjęć z Krzeszówka, choć owe zdjęcia niewątpliwie ubogaciłyby prezentowany tu materiał. Myślę wsiąść na rower i popstrykać parę fotek w tej bajecznej miejscowości, ale mam problemy z moim aparatem (w sumie to się popsuł, więc problem z nim jest tylko jeden, że jest popsuty)



A tak na marginesie, to historia Krzeszowa zaczyna się w 1242 roku kiedy to księżna Anna, wdowa po Henryku II Pobożnym, spełniając wolę zmarłego męża ofiaruje benedyktynom z czeskich Opatovic ziemie w Kresowym Borze na założenie klasztoru. A ponieważ Kresowy Bór to aktualnie Krzeszówek, to historia Krzeszowa zaczyna się właśnie w Krzeszówku !

Tak przynajmniej można przeczytać na http://kamienna-gora.pl/htm/fakty_hist.htm. I niech zwolennicy tej wersji historii nie dadzą się zwieść opiniom jakie czytamy na http://www.kamienna.gora.silesianet.pl/wioski.htm, że: "być może Krzeszówek był miejscem pierwotnej lokalizacji klasztoru benedyktynów (...)". Tam oprócz tego "być może" napisano, że "w okolicach Krzeszówka znajduje się rozległa odkrywkowa Kopalnia Piasku (...)", a przecież wiadomo, że kopalnia nie jest w okolicach, tylko w Krzeszówku. Czyli strona ta nie jest wiarygodna :-)

Chociaż wyżej napisałem, że strona ta jest niewiarygodna, to opinia ta została swojego czasu oprotestowana przez pewną czytelniczkę (oglądaczkę ?) tej strony. Pani ta, lepiej zorientowana jeśli chodzi o tereny zajmowane przez Kopalnię "Krzeszówek" (a nie podlega to dyskusji, bo jest ona lepiej zorientowana z racji tego, że jej praca polega na tym, aby właśnie w tej dziedzinie być lepiej zorientowaną), stwierdziła, że kopalnia leży nie tylko i wyłącznie w Krzeszówku, lecz na terenie kilku wiosek: Krzeszówka, Jawiszowa i Gorzeszowa, więc można jej zdaniem powiedzieć, że znajduje się ona "w okolicach Krzeszówka". Niewątpliwie jest to kwestia interpretacji znaczenia określenia "w okolicach". Mi bardziej odpowiada moja ;-) Jednak dla sprawiedliwości muszę przyznać, że być może zbyt pochopnie stwierdziłem wcześniej, że wyżej cytowana strona jest niewiarygodna. Ale cóż, gdybym nic nigdy nie napisał, to nigdy nikt nie mógłby mi żadnego błędu zarzućić, a tak ... nie dość że zarzuca błąd, to może nawet ma i rację ;-)

Aktualnie Krzeszówek najbardziej jest znany z Kopalni Piasku Kwarcowego w Krzeszówku. Kiedyś była to część Przedsiębiorstwa Dostaw Materiałów Odlewniczych w Tychach (bo wydobywane tu piaski nadają się na piaski formierskie - podstawowy surowiec do sporządzania form odlewniczych), aktualnie jest to firma prywatna. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie http://www.kwarc.com.pl/.

Przez Krzeszówek przepływa główna rzeka Kotliny Krzeszowskiej - Zadrna. Jest to rzeka o długości 16 km (swoje źródło ma w Kórach Kruczych nad Chełskiem Śląskim, do Bobru wpada w Kamiennej Górze) i odwadniająca 112 km2. Po dużych powodziach w latach 1882, 1883 i 1897, które poczyniły duże zniszczenia w Krzeszowie i Kamiennej Górze, na początku ubiegłego stulecia wybudowano w Krzeszówku zbiornik retencyjny o pojemności 800.000 m3. Zbiornik ten do dzisiaj pełni swoją rolę zabezpieczając niżej położone obszary przed powodziami.

Wróć