Lipienica


Lipienica to malutka wioska leżąca niecałe dwa kilometry od Krzeszowa. Jest to jedna z najstarszych wsi w okolicach Krzeszowa, istnieje ona przynajmniej od 1292 roku, bo z tego roku pochodzą najstarsze wzmianki o tej miejscowości (była ona nadana dla przybyłych do Krzeszowa mnichów cysterskich, ich własnością była aż do 1810 roku kiedy to nastąpiła kasata wszystkich dóbr klasztornych). W XIV wieku wieś otrzymała od księcia świdnickiego Bolka II przywilej górniczy, ale nic nie jest wiadomo o prowadzonych na tych terenach jakichkolwiek pracach związanych w wydobyciem węgla. W XVIII istniały tu stawy rybne i cegielnia. W połowie XIX wieku była tu szkoła z nauczycielem, dwie gospody, pracowało 66 krosien tkackich oraz ośmiu innych rzemieślników. Jeszcze w 1871 roku w Lipienicy było 70 domów.

Przedwojenna nazwa Lipienicy to pierwotnie Lindinowe, potem Lindenau i villa Lindenau. Pierwotnie po wojnie nazwa miejscowości brzmiała - Lipowo, ale potem została zmieniona na Lipienicę. Po starej nazwie ostała się tylko nazwa lubawskiej ulicy wychodzącej w tę stronę - Lipowa (w Lubawce zresztą podobnie ulica w kierunku Chełmska Śląskiego nazywa się Szymrychowska, bo pierwotnie po wojnie Chełmsko Śląskie nazywało się Szemrych).



widok Lipienicy
powiększ

Lipienica na tle Krzeszowa. W prawym górnym rogu widać szczyt wałbrzyskiej góry Chełmiec. Szkoda, że nie można zobaczyć przekaźnika TV oraz niedawno postawionego na Chełmcu krzyża.




Lipienica w nocy
powiększ

Zawsze podobały mi się zdjęcia wykonywane w nocy na których dzięki długiemu czasowi naświetlania reflektory samochodów wyglądają jak białe kreski. Postanowiłem sam kiedyś coś takiego zrobić. O pierwszej w nocy postawiłem aparat na parapecie okna i otworzyłem przesłonę na półtorej godziny. Efekt nie jest może rzucający na kolana, ale dość ciekawy ...





tablica
powiększ

Widoczna na zdjęciu tablica jest moim zdaniem dość rzadko spotykanym przykładem poniemieckiej pozostałości na tych terenach. Oczywiście prawie wszystko w tych okolicach jest poniemieckie, ale po wojnie starano się usuwać niemieckie napisy z czego tylko się dało. A tutaj mamy niezniszczoną przez nienawiść tablicę poświęconą mieszkańcom Lipienicy którzy zgineli na froncie w latach 1914-1918, czyli niemieckim bohaterom wojennym pochodzącym z Lindenau.





Śnieżka
powiększ

Tak widać Śnieżkę z przekaźnika TV na Górze Świętej między Lipienicą a Lubawką. Ale tam nie wolno wchodzić :-)






Wróć