Krzeszowska ikona
W roku 1735 została wykonana przez Benedykta Hentschla srebrna trybowana rama do cudownego obrazu krzeszowskiej Madonny. W 1997 r. w związku z koronacją obrazu Matki Bożej Łaskawej przeprowadzono konserwację obrazu. Przy okazji Wojewódzki Konserwator Zabytków zlecił konserwację srebrnej ramy, którą odnowił złotnik z Pakoszowa koło Jeleniej Góry - Zbigniew Bogacki. [lit. 28, informacja z kościoła św. Józefa]
Witold Papierniak w swoje pracy (dostępnej również na mojej stronie WWW) o ramie wspomina przy okazji opisu obrazu: "Obraz umieszczony jest w srebrnej ramie, z główkami aniołków i herbami cystersów, pod szerokim na 1 m zwieńczeniem, z którego opada w dół dekoracyjna tkanina. Stanowi ona dla niego dotatkową oprawę i bywa zmieniana, dlatego może być np. zielona i czerwona, w różnych kolorach."
Henryk Dziurla w książce "Śląsk w zabytkach sztuki - Krzeszów" [lit. 30] opisuje okres bezpośrednio przed poświęceniem kościoła klasztornego: "Na głównym ołtarzu ustawiono średniowieczny obraz Matki Boskiej ujęty w bogate, srebrne ramy, reprezentujące najwyższy poziom barokowego złotnictwa. Bezpośrednie tło dla obrazu stanowił ozdobny baldachim utkany przez zakonnice z Trzebnicy."
Jednak dzisiaj widoczna jest tylko i wyłącznia rama na zewnątrz obrazu, kiedyś jednak była tam również dodatkowa, wewnętrzna osłona zakrywająca obraz. Niestety, nigdzie nie mogę znaleźć dodatkowych informacji na ten temat.