płyta DVD "Krzeszowska Pani"Słyszałem kiedyś, że pan Zdzisław Cozac pracuje nad filmem o Krzeszowie. W lutym 2007 roku film pojawił się w krzeszowskiej Obsłudze Pielgrzyma - oczywiście zaraz go kupiłem. Cena nie była odstraszająca: 30 zł. Sam film pt. "Krzeszowska Pani..." ma podtytuł "Film o Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie" i jest projektem współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu operacyjnego Rozwoju Regionalnego.


Na stronie internetowej legnickiego Radia Plus (http://www.plus.legnica.pl/long.html?id=15234) znalazłem taką informację o filmie datowaną na 2007-02-13: Pierwsza płyta DVD o Krzeszowie Po czterech miesiącach pracy, ekipa telewizyjna z Warszawy zrealizowała film o Krzeszowie, gdzie znajduje się bazylika Matki Bożej Łaskawej. Chcemy, aby to miejsce znane było nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej uznawane jest przecież za europejską perłę architektury baroku- powiedział Radiu PLUS biskup Stefan Cichy, który film zatytułowany "Krzeszowska Pani" już obejrzał. 25-minutowy film o Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie został przygotowany w czterech językach, polskim, niemieckim, angielskim i czeskim. O zabytkach opactwa krzeszowskiego, jak i uroczystościach, które odbywają się w Krzeszowie opowiada Krystyna Czubówna. Na razie film można kupić w Biurze Obsługi Pielgrzyma w Krzeszowie, jednak wkrótce płyta DVD w cenie 20 złotych dostępna będzie także we wszystkich parafiach Diecezji Legnickiej. Znajdziemy tam również fragment nagrania dźwiękowego (najprawdopodobniej tego samego biskupa): "Jest to pokazanie troszeczkę historii ale także aktualnych spraw jak właśnie Krzeszów żyje, jak coraz bardziej przyciąga wiernych nie tylko pięknem dzieł sztuki ale także i tym co się tam dokonuje; zachęcam więc do poznania tego pięknego filmu o historii i aktualnej chwilii Krzeszowa".

W "Gościu Legnickim" z 11 marca 2007 roku znajdziemy informację, że film ten jest pierwszym z planowanych trzech produkcji filmowych o krzeszowskim sanktuarium. Kolejne dwa mają pojawić się jeszcze w tym roku.


Wróć