Krzeszów - kamieniołom


Czy w Krzeszowie jest kamieniołom? Prawie każdy mieszkaniec odpowie, że nie. I jest to prawda, gdyż na dzień dzisiejszy żadnego kamieniołomu nie ma. Ale jeżeli sprawdzimy na mapach to szybko zauważymy, że kamieniołom jest :-)

Weźmy dla przykładu mapę "Gmina Kamienna Góra - mapa turystyczna - Kotlina Kamiennogórska" w skali 1:40.000 wydaną przez wydawnictwo Plan w roku 1998. W odległości 600 m na wschód od Betlejem (2,2 km od centrum Krzeszowa) znajdziemy symbol opisany na legendzie mapy jako: "nieczynny kamieniołom". Kamieniołom został zaznaczony w połowie odległości pomiędzy Betlejem a Anielską Górą wysokąna 651 m, w miejscu gdzie mający swoje źródła na stokach Anielskiej Góry strumyk (dopływ Cedronu) przecina leśną drogę którą biegnie czerwony szlak turystyczny.




kliknij na miniaturę z lewej strony aby powiększyć
Na mapie "HEIMATKARTE des Kreis LANDESHUT" wydanej przez Lith.u.Druck Geographisches Institut Paul Baron, Liegnitz, skala 1:100.000 (lata trzydzieste XX w. ?) również znajdujemy pomiędzy Bethlehem a wysoką na 651 m Angenelli Berge oznaczenie opisane w legendzie mapy jako: "Steinbruch". Kamieniołom został zaznaczony wprawdzie po innej stronie strumyka, ale w tym samym miejscu.
Fragment mapy "Landeshut", skala 1:25.000, z roku 1886. Również i tutaj mamy za Bethlehem zaznaczony kamieniołom opisany "St. Br." (co jest zapewne skrótem od niemieckich słów: Stein - kamień; Bruch - złamanie, pęknięcie; Steinbrüche - kamieniołom).




kliknij na miniaturę z lewej strony aby powiększyć
Po ustaleniu, że kamieniołom taki z całą pewnością znajdował się koło krzeszowskiego Betlejem wybrałem się na wycieczkę w celu jego odnalezienia. Idąc od strony Betlejem czerwonym szlakiem turystycznym (Główny Szlak Sudecki) faktycznie po kilkuset metrach napotykamy po prawej stronie pozostałości po kamieniołomie. W sumie wygląda on jak trochę większa polanka - o tym, że był to kiedyś kamieniołom świadczą kilkumetrowe (kilkunastometrowe ?) urwiska na północnym końcu polany.




kliknij na miniaturę z lewej strony aby powiększyć
Niestety poza urwiskami nie ma żadnych pozostałości po kamieniołomie.




kliknij na miniaturę z lewej strony aby powiększyć
Same skały też nie zachwycają urodą, są co prawda ciekawe - jako cel mojej wycieczki, ale tylko tyle :-)




kliknij na miniaturę z lewej strony aby powiększyć
Na kilku mapach o wiele większy kamieniołom zaznaczony jest na zboczu Anielskiej Góry (około 1,5 km od opisywanego kamieniołomu). Oczywiście będąc już na wycieczce chciałem również zobaczyć również i tamten kamieniołom. Niestety, idąc w stronę Anielskiej Góry doszedłem jednak do zbocza góry Pustelnia - Anielską Górę widać na zdjęciu po lewej stronie. Niestety, kiedy wróciłem się na jej zbocze - straciłem już chęć do wędrowania po górach (zakładałem, że będzie to raczej spacer a nie wędrówka; nie byłem odpowiednio przygotowany). Być może kiedyś się jeszcze tam wybiorę :-)




kliknij na miniaturę z lewej strony aby powiększyć

Wycieczka ta uświadomiła mi, że Góry Krucze leżące pomiędzy Krzeszowem a Lubawką wymagają kiedyś dokładniejszego zwiedzenia :-)

Zdjęcia zostały wykonane 10-06-2005.


Wróć