Žacléř - muzeum


bilet do muzeum Žacléř to czeskie miasteczko leżące niecałe 20 km od Krzeszowa. 16 sierpnia 2008 roku wybrałem się do Zaclerza zwiedzić tamtejsze muzeum. Wstęp do muzeum kosztuje zaledwie 25,- Kč co w przeliczeniu odpowiada kwocie niecałych 4 zł. Oczywiście zwiedzając je zwracałem szczególną uwagę na wszystko co mogło być związane z Krzeszowem :-)

Sale muzealne znajdują się na pierwszym piętrze budynku muzeum. Zaraz za schodami zobaczymy trzy kamienne słupki graniczne - a pierwszy z prawej to krzeszowski akcent - gdyż jest to słupek graniczny opactwa krzeszowskiego.
Jest to taki sam słupek jaki zobaczyć możemy na krzeszowskim placu kościelnym, choć tutaj możemy go oglądać w całości łącznie z częścią zazwyczaj zakopaną w ziemi (ciekawe czy w Krzeszowie podczas zmiany lokalizacji słupka z placu kościelnego wykonano jego fotografie "w całości" ?)

dodano 31-08-2015: pytanie ma swoją odpowiedź taką, że krzeszowski kamień z placu kościelnego nie ma swojej części podziemnej - jest ułamany
Zamocowana nad słupkiem tabliczka w języku czeskim.
I chyba słupek jest jedynym eksponatem związanym z krzeszowskim klasztorem jaki znajdziemy w tym muzeum. W jednej z gablot znajdziemy jeszcze reprodukcję Krzeszowskiej Madonny, opis klasztoru w Krzeszowie i kopię jego starej ryciny. Z przeczytanej historii klasztoru dowiedziałem się, że krzeszowski klasztor posiadał dwie miejscowości po czeskiej stronie granicy: Královec i Bernartice.

Powyższe zdjęcia pokazują oczywiście tylko krzeszowskie akcenty zaclerskiego muzeum. A muszę przyznać, że muzeum to naprawde warte jest zwiedzenia - przynajmniej mi zdecydowanie przypadło ono do gustu. Eksponaty związane są głównie z historią miasta i okolic z uwzględnieniem kopalni węgla.


Wróć