Świdnica


Krzeszowskie i pocysterskie "obiekty" można znaleźć oczywiście nie tylko w Krzeszowie. Dla przykładu w Świdnicy znajdował się dom opacki: "Udział opata krzeszowskiego w "Landtagu" księstwa świdnicko-jaworskiego spowodował budowę domu opackiego w Świdnicy" (cytat za lit. 1 str. 22).

Budynek ten zachował się do dnia dzisiejszego i aktualnie znajduje się w nim Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Baczyńskiego. Na stronie internetowej biblioteki http://www.mbp.swidnica.pl/ możemy przeczytać: "Główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Franciszkańskiej 18. Jest to wolnostojący pałac miejski – rezydencja opatów cystersów krzeszowskich. Wybudowany został w latach 1723-1724 z fundacji Dominicusa Geyera. Cystersi korzystali z obiektu niedługo, bo tylko do roku 1741, po czym został on im odebrany przez Prusy. Od tej pory już nigdy nie powrócił do swego pierwotnego przeznaczenia. Najpierw został zaadaptowany na potrzeby mieszkalno-biurowe komendanta twierdzy świdnickiej. Po sekularyzacji zakonu w 1810 r. pełnił rolę arsenału broni. Następnie, już po uzyskaniu niepodległości od 1918 r. stał się siedzibą urzędu podatkowego. Swego czasu obiekt pełnił również funkcje mieszkalne i przemysłowe. W wyniku tych historycznych zawirowań, kondycja niegdyś świetnej rezydencji, znacznie ucierpiała. Budowla wzniesiona została w stylu barokowym i jest jedną z najstarszych barokowych budowli w Świdnicy. Pałac jest obiektem dwupiętrowym, murowanym, wzniesionym na rzucie prostokąta, posiada wewnętrzny dziedziniec, który jest ozdobiony licznymi detalami architektonicznymi jak ślimacznice, wazony. Do dnia dzisiejszego w budynku zachowały się elementy wystroju barokowego oraz sztukatorska dekoracja na sklepieniach. W latach 2003-2005 w pałacu przeprowadzono generalny remont, a następnie zaadaptowano go na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida w Świdnicy. Dzięki temu, oprócz wartości estetycznych i architektonicznych, dodano dawnej rezydencji jeszcze jedną – stała się przybytkiem kultury i literatury naszego miasta."

W sierpniu 2013 roku zaplanowałem sobie wycieczkę do Świdnicy - między innymi w celu zobaczenia świdnickiego budynku dawnego pałacu opatów cysterskich. O ile samo odnalezienie budynku nie było problemem to niestety nie udało mi się odszukać widocznych historycznych śladów krzeszowskich korzeni budynku. Jest tablica informacyjna na ścianie budynku, tablica na chodniku, jedna z sal nazwana salą cysterską - ale to współczesne nawiązania do cystersów. Tym niemniej wycieczka jak najbardziej ciekawa a poniżej kilka zdjęć jakie wykonałem w Świdnicy.

Powyższe zdjęcia wykonane zostały 12 sierpnia 2013 roku.





Wróć