Pocztówki z Lipienicy - Lindenaudodano: 07-03-2017

Na tej podstronie chciałbym zaprezentować znane mi pocztówki z miejscowości Lindenau (dzisiaj Lipienica). Tak się składa, że ta malutka wioska nie jest i nigdy nie była nazbyt interesującym obiektem dla wydawców pocztówek, tak więc pocztówek tych jest zaledwie dwie (i pół).


Pierwsza pocztówka pochodzi ze strony internetowej http://landeshut.de/ortschaften/lindenau/lindenau.html i posiada ona napis: "LINDENAU Krs. Landeshut i. Schl.". Poniżej zamieszczono opis : "Dieses Bild wurde mir freundlicherweise zur Verfügung gestellt von Herrn Christopher Grallert aus Kalifornien (co Google Translate tłumaczy na język polski: Obraz ten został udostępniony dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Grallert z Kalifornii). Zdjęcie to (wraz z informacją o pochodzeniu ze strony www.landeshut.de) znajdziemy również na stronie http://dolny-slask.org.pl/627955,foto.html?idEntity=504517. Fotografia została dodana 2006-12-15 17:42:29 przez użytkownika "Tomasz Lewicki" i oprócz nazwy "Lipienica - Panorama Lindenau" podana została również informacja o datowaniu "Lata 1920-1935", choć ciekaw jestem na jakiej podstawie ów przedział lat został ustalony. Zdjęcie to widziałem również na stronie http://czadrow24.pl/lipienica, podpisane jako "Lipienica", bez dodatkowych informacji. Co ciekawe oryginał tej pocztówki widziałem dawno temu na własne oczy. Tak się kiedyś złożyło, że miałem przyjemność gościć w swoim rodzinnym domu wspomnianego wyżej Christophera Grallerta.


Poniżej bardzo ciekawa pocztówka z Lipienicy pochodząca ze strony http://dolny-slask.org.pl/4802547,foto.html?idEntity=504517. Zdjęcie zostało dodane 2014-07-09 13:44:41 przez użytkownika "blatro" wraz z opisem "Lipienica - panorama wsi, szkoła katolicka i sklep" oraz z dokładnym datowaniem "Rok 1937", podane źródło pochodzenia fotografii to "aukcje internetowe". To samo zdjęcie możemy też zobaczyć na stronie http://dolnoslaskie.fotopolska.eu/568275,foto.html gdzie tego samego dnia, 9 lipca 2014 godz. 18:08:05, dodał je użytkownik o takim samym nicku "blatro" opisując je "1937 , Lipienica - panorama wsi, szkoła katolicka i sklep" oraz podając jako źródło fotografii również "aukcje internetowe".

Z pocztówki tej korzystam na podstronie "Lipienica według Adreßbuch Lindenau - numery domów".

kliknij na miniaturę poniżej aby powiększyć zdjęcie


A z poniższą pocztówką była następująca historia. Otóż wypatrzyłem ją w marcu 2009 roku na Allegro i zwróciła ona moją uwagę właśnie ze względu na fakt, że na pierwszym planie widoczna jest Lipienica. Wprawdzie jest to pocztówka przedstawiająca Krzeszów, ale to naprawdę bardzo rzadko spotykane ujęcie krzeszowskiego klasztoru. Prawie ją kupiłem, ale ktoś mnie przelicytował o 1 zł. Zwróciłem się więc z prośbą do sprzedającego o udostępnienie mi skanu, ale sprzedający zdążył już pocztówkę wysłać i nie mógł wykonać lepszego skanu niż ten który miał do aukcji (choć udostępnił mi oryginał). Napisałem więc prośbę do kupującego i jak tylko otrzymał on przesyłkę z pocztówką to całkowicie bezinteresownie zeskanował ją i przysłał mi skan w rozdzielczości 600dpi.

kliknij na miniaturę poniżej aby powiększyć zdjęcie[dodano 08-03-2017]
Poniżej zdjęcie pochodzące ze strony http://www.ak-landeshut.de/?page_id=4340, opis: Gerichtskretscham, Bauer Taube, Anna Günther, Pächterin des Gerichtskretscham bis 1934, und Olga Fröbrich (von links) (pol. Karczma sądowa, gospodarz Taube, Anna Günther, dzierżawca karczmy do roku 1934, i Olga Fröbrich po lewej). Na ścianie budynku widoczny jest napis "Gasthof Gerichtskretscham."

Zdjęcie to opisuję dokładniej na podstronie "Lipienica według Adreßbuch Lindenau - numery domów".

kliknij na miniaturę poniżej aby powiększyć zdjęcie


Wróć