cysterski słupek w Bolkowie


W innym miejscu na mojej stronie www, w opisie bolkowskiego zamku zamieściłem kilka zdjęć tamtejszego słupka cysterskiego. Niegdzie w literaturze nie spotkałem się z tym kamieniem granicznym i jego odnalezienie było dla mnie niespodzianką.

Słupek nie ma wyrytych na bocznych płaszczyznach żadnych cyfr bądź liter. Z tyłu widoczne ślady sadzy po świeczce bądź zapalniczce. Z przodu mitra i pastorał posiadają świeże ślady narzędzia - nie jest to jak w przypadku krzeszowskiego słupka (patrz tutaj) wynik przewrócenia na twarde podłoże lecz najprawdopodobniej świadoma próba bezsensownego uszkodzenia kamienia przez wandali.

Powyższe zdjęcia wykonałem 29 sierpnia 2008 roku.
Klika zdjęć bolkowskieko słupka z 13 lipca 2008 roku.
Z kolei poniższe zdjęcie wykonane zostało przez Ryszarda Czopka w roku 2005 i pochodzi ze strony krzyze.pl (zamieszczam je tutaj za zgodą autora). Przedstawia ono bolkowski kamień graniczny składowany wraz z innymi elementami kamiennymi - prawdopodobnie jeszcze przed jego wkopaniem w miejscu gdzie można go oglądać dzisiaj.
Na tej stronie serwisu picasaweb.google.com możemy w galerii użytkownika "wroclover" zobaczyś zdjęcie bolkowskiego słupka wykonane (wg informacji zapisanych w pliku) dnia 3 lipca 2007 roku. Słupek nie posiadał wówczas jeszcze uszkodzeń widocznych współcześnie, tak wić musiały one powstać pomiędzy 3 lipca 2007 roku a 13 lipca 2008 roku.
dodano: 04-06-2015

Najnowsze informacje o tym kamieniu znalazłem w artykule Witold Komorowski "Kamienie opactwa krzeszowskiego": "Słupek stał tam przez pewien czas na tzw. dolnym dziedzińcu w pobliżu budynku kasowego, a obecnie znajduje się w lapidarium obok zamkowego muzeum. Jest to jedyny cysterski kamień graniczny bez dodatkowo wykutych numerów." Poniżej zdjęcie kamienia w nowej lokalizacji autorstwa Witolda Komorowskiego, dziękuję za jego udostępnienie! Zdjęcie wykonano 25 marca 2015 roku.
dodano: 04-06-2015

Tak się akurat złożyło, że sam też wybrałem się na bolkowski zamek 1 czerwca 2015 roku. Wówczas jeszcze nie wiedziałem o przeniesieniu tego kamienia i sam również "wytropiłem" jego nową lokalizację. Poniżej kilka moich zdjęć z dnia 1 czerwca 2015 roku.


Wróć