kamienie cysterskie przy Jańskim Wierchu


dodano: 17-06-2016

"Odkrywcą" kamieni na granicy państwowej PL-CZ biegnącej po granicy miejscowości Debrné-Okrzeszyn (dawniej Döberle-Albendorf) jest mój syn Franciszek Gabrowski. Ja przeoczyłem a on dokładnie przeglądąjąc mapy znalazł całkiem sporo cysterskich kamieni granicznych. Na archiwalnej mapie katastralnej miejscowości Döberle - Debrné wzdłuż granicy państwowej, poczynając od miejscowości Bernsdorf - Bernartice, pierwszych 15 kamieni opisanych jest literami "BAG", jest to odcinek prawie do szczytu góry Johannesberg (Jański Wierch). Kamień o numerze "1" ma bardziej rozbudowany opis: "RS TS BAG 1748". Co ciekawe ów pierwszy kamień graniczny na mapie "Döberle" jest jednocześnie ostatnim kamieniem na archiwalnej mapie katastralnej miejscowości Bernsdorf - Bernartice, przy czym na tej drugiej mapie został on przedstawiony w bardziej rozbudowanej formie: "TS 1748 BAG No1 RS+", gdzie litery TS zostały przedstawione w formie symbolu graficznego widocznego na poniższym montażu obu map.

Jak zinterpretować tak opisane znaki graniczne? Kamienie opisane literami "IAG" i datą "1727" wyznaczały granice posiadłości klasztoru krzeszowskiego zarządzanego w roku 1727 przez opata Innocentego Fritscha (monogram "IAG" = Innocentius Abbas Grissoviensis). Kolejnym krzeszowskim opatem w latach 1734-1763 był Benedikt II Seidel, tak więc monogram "BAG" wraz z datą "1748" będzie zapewne monogramem Benedictus Abbas Grissoviensis. Z takimi kamieniami granicznymi nigdy do tej pory nie spotkałem się w jakiejkolwiek znanej mi literaturze.

Warto w tym miejscu zauważyć, że ostatni z kamieni opisanych monogramem "BAG" prawdopodobnie pierwotnie był opisany monogramem "DAG" a dopiero potem litera "D" została poprawiona na literę "B". Być może kartograf szedł właśnie od tamtej strony i błędnie odczytał tę literę z powodu jej formy graficznej? Wspominam tutaj o tym, bo mojemu synowi udało się też znaleźć kamień graniczny opisany literami "DAG", wspominam o nim na stronie kamień graniczny z Niedamirowa.



dodano: 26-03-2017

W temacie opisanych powyżej kamieni mogę również stwierdzić, że 2 lipca 2016 roku wybrałem się na wycieczkę wzdłuż granicy właśnie w tym miejscu. Nie udało mi się na opisanym odcinku linii granicznej zlokalizować kamieni z literami "BAG" ani kamieni granicznych sprawiających wrażenie na kamienie przekute z cysterskich. Kilka znaków granicznych ma wprawdzie formę zbliżoną do cysterskich kamieni granicznych, lecz nie zauważyłem na nich śladów po jakiejś innej, wcześniejszej formie. Dlatego też wstępnie uznaję, że weryfikacja terenowa przebiegła negatywnie.


Wróć