cysterski kamień graniczny pod szczytem Martwca


Martwiec (lub czeski Mrtvy vrch) to szczyt w Zaworach leżący niemal dokładnie na granicy polsko-czeskiej. W książce "Słownik Geografii Turystycznej Sudetów tom 8" w opisie Martwca znajdziemy następującą informację: "Pod szczytem Martwca zachował się stary kamień graniczny. Nieregularny blok posiada wykute litery C+A będące najprawdopodobniej oznaczeniem granic posiadłości opactwa krzeszowskiego". Kiedy 4 września 2008 roku szedłem sobie zielonym szlakiem granicznym oczywiście uważnie wypatrywałem cysterskiego kamienia granicznego o którym wcześniej czytałem. Niestety, pod samym szczytem granica biegła sobie od słupka do słupka a ja kamienia nigdzie nie znalazłem - zresztą nigdzie nie było tam kamieni jak widać na zdjęciu.

Poszedłem więc dalej w kierunku południowym - bo taki był plan mojej wędrówki. Po przejściu około jednego kilometra od szczytu Martwca granica biegła przez trawy w których kamień można przeoczyć. Ponieważ odległość od szczytu była już spora to swoje szanse na odnalezienie poszukiwanego kamienia uznawałem za coraz to mniejsze.

Kiedy granica znowu wróciła do lasu zaczęły pojawiać się spore kamienie a ja ponownie zacząłem wierzyć w odnalezienie tego z wykutymi literami. Na jednym z kamieni widać płytę zamiast słupka granicznego; na innym dokładnie obejrzanym kamieniu widać wykuty krzyżyk - być może dawne oznaczenie przebiegającej tędy granicy.

I w końcu zauważyłem poszukiwany kamień z napisem C+A. Znajduje się on w odległości ~2,5 km od szczytu Martwca i zaledwie ~1 km od szczytu Krupná Hora. Dokładnie w tym miejscu granica państwowa gwałtownie skręca pod ostrym kątem a sam jej przebieg zmienia się ze spokojnego biegu zboczem góry na strome zejście w dół. Sam kamień jest na całe szczęście bardzo trudny do przeoczenia :-)

A ja zadowolony poszedłem sobie dalej ...


dodano: 18-06-2016

Opisywany kamień prawdopodobnie zaznaczony jest na mapie "stabilní katastr Ober Adersbach - Horní Adršpach" z roku 1860. Dokładnie w pobliżu charakterystycznego załamania granicy naniesione są litery "CA", choć ich forma graficzna pozwala chyba również na ich odczytanie jako "GA". Poniżej fragment mapy "Ober Adersbach". Interesujący jest też znajdujący się w pobliżu kamień z liczbą "1591".


Ten sam kamień z liczbą "1591" ponownie znajdziemy na sąsiedniej archiwalnej mapie katastralnej miejscowości Quallisch - Chvaleč z 1840 roku. Poniżej fragment tej mapy, zapewne warto w tym miejscu dokładnie się rozglądać.


dodano: 26-03-2017

Jak można zobaczyć na stronie "https://sciezkawbok.wordpress.com/2017/03/15/na-granicy-polsko-czeskiej-tajemnice-odcinka-iii247/" opisany powyżej kamień z liczbą "1591" istnieje do dziś. Autorowi bloga bardzo dziękuję za tę informację oraz za zgodę na wykorzystanie na mojej stronie poniższych zdjęć kamienia.
Wróć