Stare zdjęcia


Krzeszów

Tutaj należą się dwa słowa wyjaśnienia. Kiedyś dostałem od pewnego internauty płytę ze starymi zdjęciami Krzeszowa. Uznałem, że są one na tyle interesujące, że dobrze będzie je opublikować. Niestety, nie znam dokładnego pochodzenia płyty. Ktoś te zdjęcia zdobył, zeskanował, nagrał - ale w komplecie z płytą nie dostałem informacji pozwalającej na identyfikację tej osoby. Dlatego też zdjęcia te zamieszczam ale zastrzegam sobie, że robię to w dobrej wierze. Zapewne prawa autorskie ich niemieckich autorów już albo wygasły albo nie są możliwe do ustalenia, ale nie znając ich pochodzenia być może naruszam prawa osoby która je skanowała. Gdyby tak było, proszę o kontakt.

Natomiast samo źródło zdjęć jest mi już znane. Pochodzą one z kolekcji pocztówek znajdującej się w krzeszowskim klasztorze, u sióstr Benedyktynek. Ostatnio siostra Scholastyka udostępniła mi do przejrzenia jej kolekcję i wszystkie stare zdjęcia prezentowane na tej stronie w kolekcji występują. Dostałem też jej zgodę na zamieszczenie skanów na mojej stronie internetowej.

Hełm wieży Szkoła Abtei Grüssau
Całkiem pokaźny zbiór 14 zdjęć dotyczących odbudowania hełmu lewej wieży kościelnej można zobaczyć tutaj. A tutaj mamy trzy stare zdjęcia na których jest krzeszowska szkoła podstawowa. Skan przedwojennego przewodnika po Krzeszowie i Chełmsku Śląskim Abtei Grüssau und Schömberg Deutschland - Bild Heft Nr. 202
Widoki Anna Allegro
Spośród starych zdjęć ciekawymi są też wszelakiego rodzaju widoki. Kilka widoków związanych z kaplicą św. Anny Ciekawym źródłem starych pocztówek i zdjęć może być serwis aukcyjny Allegro, dla zainteresowanych przygotowałem przykłady. Oczywiście można też poszukać na innych serwisach aukcyjnych. Albo poszperać po antykwariatach.
Dzwony Zakonnicy Pożar wieży
Tutaj możemy zobaczyć 22 zdjęcia pokazujące transport, poświęcenie i wyciąganie na wieżę dzwonów w styczniu 1935 roku. Zdjęcia krzeszowskich zakonników. Dwa zdjęcia z pożaru wieży kościelnej.
Inne ... ...
A zdjęcia które nie pasowały do wcześniejszych podziałów zamieszczone są tutaj.


Chełmsko Śląskie
Stare kolorowe
Na pierwszej ( i chwilowo ostatniej) stronie o Chełmsku Śląskim w tym dziale możemy zobaczyć kolorowe widokówki.


Lubawka
Św. Góra
Mało kto wie jak pięknym miejscem była kiedyś Św. Góra koło Lubawki, zwana wtedy Heiligen Berge.

Wróć