cysterski słupek w mieście Žacléř
W innym miejscu na mojej stronie www, w opisie muzeum w mieście Žacléř zamieściłem dwa zdjęcia tamtejszego słupka cysterskiego. Również i w tym przypadku nigdzie w literaturze nie spotkałem się z tym kamieniem granicznym i jego odnalezienie było dla mnie niespodzianką. Poniżej zamieszczam nieco więcej fotografii słupka.
Słupek przykęcony jest do ściany za pomocą płaskownika. Po prawej stronie posiada wyrytą liczbę "583". W dacie "1727" brakuje cyfry "2" (patrz też tutaj).
Powyższe zdjęcia wykonałem 16 sierpnia 2008 roku.
dodano: 19-05-2013
Jak wynika z treści e-maila i zdjęc przesłanych mi przez Jerzego Sarneckiego (więcej na ten temat tutaj) kamień z zaclerskiego muzeum pierwotnie znajdował się na granicy PL-CZ w okolicach Głazicy. Przy okazji zamieszczam też moje ostatnie zdjęcie wspomnianego kamienia - wykonałem je 9 lutego 2013 roku.
dodano: 31-08-2015
O ile dobrze pamiętam wysłałem kiedyś e-mail do zaclerskiego muzeum z zapytaniem o ten kamień graniczny. Samej treści pytania nie udało mi się odszukać, znalazłem jedynie potwierdzenie przeczytania: Přečteno: cysterski słupek graniczny - Toto je potvrzení vámi odeslané zprávy
dodano: 22-09-2015
Po trzech tygodniach bez jakiejkolwiek reakcji ze strony muzeum można już chyba niestety założyć, że odpowiedzi na to kolejne moje zapytanie też nie dostanę ...
dodano: 11-09-2024
Właśnie minęło 16 lat od pierwszego zapytania oraz zbliżała się 9 rocznica wysłania drugiego e-maila. Postanowiłem, że wyślę je po raz kolejny. 11 września 2024 roku wysłałem na adres e-mail zamieszczony na stronie muzeum następujące pytanie:"Dobrý den! Jmenuji se Marian Gabrowski a zajímám se o historii Krzeszowa a okolí. Mám dotaz ohledně cisterciáckého hraničního kamene z roku 1727 ve vašem muzeu - mohl bych získat nějaké informace o dřívějších osudech tohoto kamene, jeho původu a od kdy je v muzeu? S pozdravem, Marian Gabrowski". Teraz czekam :-)
dodano: 12-09-2024
Ewangelia według św. Mateusza zawiera zdanie: "pukajcie, a zostanie wam otworzone". Tak było i w tym przypadku! Już na drugi dzień po wysłaniu zapytania otrzymałem z muzeum odpowiedź, w której Eva Rennerová poinformowała mnie, że kamień znajduje się w muzeum od momentu jego powstania w 1998 roku, a więcej na temat jego pochodzenia mogę znaleźć w artykule: Jiři Chaloupka "Osudy cisterciáckých hraničních Kamenů", jaki ukazał się w 68 numerze pisma "Rodným krajem". Autor ten napisał: "Tento kámen stával původně na hranici poblíž vrcholu Glazice u dnešního patníku č. 262/2. Dle vyjádření bývalého ředitele muzea stál uvedený mezník dlouho před branou do zámku Žacléř, kam byl patrně převezen z hranice lesními dělníky. Ředitel muzea ho posléze nechal spolu s hraničním kamenem, který vymezoval na Rýchorách Schwarzenberské (Vlčické) panství, přemístit na bezpečnější místo - do budovy muzea" (pol. "Kamień ten pierwotnie stał na granicy przy szczycie Głazicy w pobliżu dzisiejszego słupa nr 262/2. Według byłego dyrektora muzeum kamień ten przez długi czas stał przed bramą zamku Žacléř, gdzie prawdopodobnie został przeniesiony z granicy przez robotników leśnych. Później dyrektor muzeum kazał go przenieść w bezpieczniejsze miejsce - do budynku muzeum - razem z kamieniem granicznym, który określał posiadłość Schwarzenberg (Vlčice) na Rýchorach").