cysterski słupek w mieście Žacléř


W innym miejscu na mojej stronie www, w opisie muzeum w mieście Žacléř zamieściłem dwa zdjęcia tamtejszego słupka cysterskiego. Również i w tym przypadku nigdzie w literaturze nie spotkałem się z tym kamieniem granicznym i jego odnalezienie było dla mnie niespodzianką. Poniżej zamieszczam nieco więcej fotografii słupka.

Słupek przykęcony jest do ściany za pomocą płaskownika. Po prawej stronie posiada wyrytą liczbę "583". W dacie "1727" brakuje cyfry "2" (patrz też tutaj).

Powyższe zdjęcia wykonałem 16 sierpnia 2008 roku.


dodano: 19-05-2013

Jak wynika z treści e-maila i zdjęc przesłanych mi przez Jerzego Sarneckiego (więcej na ten temat tutaj) kamień z zaclerskiego muzeum pierwotnie znajdował się na granicy PL-CZ w okolicach Głazicy. Przy okazji zamieszczam też moje ostatnie zdjęcie wspomnianego kamienia - wykonałem je 9 lutego 2013 roku.
dodano: 31-08-2015

O ile dobrze pamiętam wysłałem kiedyś e-mail do zaclerskiego muzeum z zapytaniem o ten kamień graniczny. Samej treści pytania nie udało mi się odszukać, znalazłem jedynie potwierdzenie przeczytania: Přečteno: cysterski słupek graniczny - Toto je potvrzení vámi odeslané zprávy v 27.8.2008 0:03 Toto potvrzení ověřuje, že zpráva byla zobrazena na počítači příjemce v 27.8.2008 8:54 - czyli z dnia 27 sierpnia 2008 roku. W sumie był to jedyny ślad po moim zapytaniu - odpowiedzi nigdy nie dostałem. Po siedmiu latach postanowiłem znowu spróbować szczęścia i 30 sierpnia 2015 roku wysłałem kolejne zapytanie: Witam! Nazywam się Marian Gabrowski i amatorsko interesuję się historią Krzeszowa i okolic. Mam pytanie na temat znajdującego się w Państwa muzeum cysterskiego kamienia granicznego z 1727 roku - czy mógłbym uzyskać jakiekolwiek informacje na temat wcześniejszych losów tego kamienia, jego pochodzenia i od kiedy znajduje się on w muzeum? Pozdrawiam, Marian Gabrowski - potem powyższą zawartość przetłumaczyłem na język czeski za pomocą translate.google.pl i wysłałem na adres e-mail muzeum z ich strony internetowej. Teraz czekam ...
dodano: 22-09-2015

Po trzech tygodniach bez jakiejkolwiek reakcji ze strony muzeum można już chyba niestety założyć, że odpowiedzi na to kolejne moje zapytanie też nie dostanę ...

Wróć